Щодо легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення
Під головуванням сільського голови Володимира Омельченка відбулося засідання робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення виконавчого комітету Лютенської сільської ради щодо необхідності проведення інформаційної кампанії «Виходь на світло!».
Член робочої групи: інспектор праці - Лідія Тіхонова поінформувала присутніх про проведення інформаційної компанії «Виходь на світло» та розповіла про ризики та наслідки не задекларованої праці. А саме, що працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати; офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною; виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу; соціального страхування. А відсутність належно оформлених трудових відносин позбавляє працівника трудового та страхового стажу. Вона запропонувала провести інформаційно-роз’яснювальну роботу у суб’єктів господарювання Лютенської територіальної громади та постійно висвітлювати на офіційному сайті громади інформацію щодо переваг офіційного працевлаштування та дотримання вимог законодавства про працю.
Заступник голови робочої групи : головний спеціаліст з юридичних питань Віталіна Микитовська наголосила, що не задекларована праця – це свідоме уникнення роботодавцями і працівниками офіційного оформлення трудових відносин та проявляється у таких формах: економічна діяльність без державної реєстрації, наймана праця без оформлення трудових відносин; приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати, маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільні відносини, фіктивна само зайнятість, тощо).Через високий рівень тіньової зайнятості держава втрачає доходи, які можна було б спрямувати на реалізацію програм соціально-економічного розвитку регіонів, підвищення добробуту громадян. Це зумовлює необхідність підвищення податків для підтримки державних витрат і надання соціальних послуг населенню, що, відповідно, є додатковим податковим тягарем для суб’єктів господарювання. Тобто, незадекларована праця створює замкнене коло, коли роботодавець, не оформлюючи легально працівників, намагається ухилитися від податків, але тим самим наражається на додатковий податковий тягар.
Секретар робочої групи: начальник відділу економічного розвитку та інвестицій - Тетяна Рудченко повідомила про суб’єкти господарювання, які здійснюють свою діяльність на території громади і запропонувала скласти план заходів щодо інформування роботодавців та найманих працівників щодо запобігання не задекларованої праці.
Отримати актуальну інформацію щодо законодавства про працю можна на офіційному сайті Держпраці: http://dsp.gov.ua/ та http://www.pratsia.in.ua