Пошук

Історична довідка

Стисла інформаційна довідка

Безкрайніми полями, квітучими лугами, зеленими лісами, славною  багатовіковою  історією, живописною   природою, працьовитими  й  талановитими  людьми  відома   земля   Лютенського краю .

Лютенська сільська громада об’єднала  в собі чотири  сільські ради: Лютенську (села Лютенька, Юр'ївка),  Лисівську (села Лисівка, Глибоке, Кругле Озеро, Мала Обухівка, Млини, Перевіз, Солдатове),  Рашівську (села Рашівка, Новий Виселок), Соснівську (село Соснівка).


Село  Лютенька  є адміністративним центром об'єднаної сільської громади, розташоване на лівому березі річки Псел, яка  протікає у західній частині села, на віддалі 1,5 – 2 км від нього. Із північного сходу на південний захід через село протікає річка Лютенька, ліва притока Псла. На сьогоднішній  день   село  Лютенька  одне  з найбільших  сіл  Полтавщини .

Багато   відомих  історичних  осіб     родом  із  села  Лютенька.

У сім”ї  головного  гармаша Запорізької  Січі 1779  року народився  перший  із вітчизняних ракетопроходців, винахідник  бойових  ракет   генерал - лейтенант  О.Д.Засядько, чиїм  ім’ям   американці  назвали  одне  з морів  на карті  Місяця.

Село  Лютенька   6  грудня 1932  року урядом  України  було  занесене  на республіканську  «чорну  дошку»  і заплатило  за це майже  чотирма  тисячами  понівечених  життів своїх синів  і дочок; село, яке в 1920-21 рр. стало одним  із  центрів  опору  більшовицького   режиму на Полтавщині, взяло активну  участь у повстанні  під проводом Леонтія  Христового;  село,  в якому  був  розташований обласний   штаб  партизанського руху в роки  Другої світової  війни; село    за  визволення  якого  загинуло  2998 воїнів  -  визволителів  Мирогородської  373 стрілецької  дивізії.  Пам’ять  про історичні  події   закарбована в  19   пам’ятниках  села  та  братських  могилах.

Фото Село Лютенька


Село Лисівка  є центром Лисівського старостинського округу Лютенської сільської ради.  Біля села Лисівки протікає прадавня річка Псел. У цій місцевості річка звивиста, з бистрою течією, що давало можливість будувати на річці млини. Старожили пригадують, що їх  було сім.

Першу згадку про село знаходимо в архівних документах козацької доби, де відмічається, що у складі Гадяцького полку у 1648 - 1649 роках була сформована Лютенська сотня, до якої входило і с. Лисівка. Лютенська сотня брала участь у битвах із польськими військами біля Жовтих Вод, під Корсунем, біля Зборова, під Берестечком і Батогом. Отже, у складі Лютенської сотні і лисівчани під проводом славного сина українського народу Богдана Хмельницького боролися за визволення рідної землі.

Фото Село Лисівка


Село Рашівка  є центром Рашівського старостинського округу Лютенської сільської ради.  Село знаходиться на правому березі річки Псел в місці впадання в неї річки Рашівка вище за течією.

В центрі села розташована Аптека-музей, в експозиції якого подано понад сотню експонатів, які розповідають про історію розвитку аптекарської справи в селі. Комплекс будівель земської лікарні, збудованої в 1901 році.

Фото Село Рашівка


Село Соснівка є центром Соснівського старостинського округу Лютенської сільської ради.  Розташоване на лівому березі р. Псел.

Село виникло в другій половині XVII століття, належало до полкової сотні Гадяцького полку ( перша документальна згадка у 1690 році). Соснівка входила у склад Лютенської сотні, належало родині Бороховичів. З 1750 року належало гетьману Кирилу Розумовському.

Фото Село Соснівка


 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора