A A A K K K
для людей із порушенням зору
Лютенська сільська рада
Полтавська область, Миргородський район

Оплата лікарняного до та після звільнення

Дата: 28.10.2021 14:35
Кількість переглядів: 49

Ситуація. Працівник за власним бажанням звільнився, а потім надав лікарняний лист. За цим лікарняним листом хвороба розпочалася ще у період, коли він був у трудових відносинах із підприємством, а закінчилася вже після припинення трудових відносин. Як оплачувати лікарняний?

Така ситуація не дивина, але в нормативних документах вона не врегульована.

Мінсоцполітики у листі від 15.12.2020 р. № 11599/0/290-20/45 «Щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності у разі звільнення працівника» надало роз’яснення по даному питанню.

Щоб була зрозуміла особливість цієї ситуації, розглянемо умовний приклад: дата звільнення працівника за власним бажанням — 14.12.2020 р.; період хвороби — з 12.12.2020 р. по 21.12.2020 р.

По-перше, факт початку хвороби працівника у час його перебування у трудових відносинах з роботодавцем надає йому право на матеріальне забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (ст. 19 Закону про соцстрахування).

І тут тримаємо орієнтир саме на дату початку хвороби. Навіть якщо хвороба працівника почнеться у день його звільнення (останній день трудових відносин), він матиме право на матзабезпечення.

По-друге, за загальними правилами, починаючи з шостого дня хвороби допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується ФСС за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення (ч. 2 ст. 22 Закону про соцстрахування).

Отже, виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності Фондом після звільнення працівника Законом про соцстрахування врегульована. І тут не виникає запитань.

По-третє, відповідно до п. 2 Порядку № 440* та ч. 2 ст. 22 Закону про соцстрахування перші п’ять днів тимчасової непрацездатності (що підтверджені лікарняним листом) оплачуються за рахунок коштів роботодавця та повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу).

* Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440.

Але ситуація ускладнена звільненням (за наведеним прикладом — на третій день хвороби). На відміну від оплати хвороби за рахунок ФСС, нормативкою не передбачена оплата днів хвороби (з перших п’яти днів) за рахунок роботодавця після звільнення працівника.

Отже, у загальній оплаті хвороби працівника у ситуації, що розглядається, після його звільнення й до початку шостого дня хвороби буде проріха.

І лікарняний лист із наведеного прикладу треба оплатити так:

• за рахунок роботодавця оплачуємо тільки три дні (12, 13 та 14 грудня). Тобто тільки дні у межах трудових відносин. Дні хвороби (з перших п’яти), що припали на час після звільнення (15 та 16 грудня), роботодавець не оплачує;

• з шостого дня хвороби й до відновлення працездатності (з 17 по 21 грудня) допомогу по тимчасовій непрацездатності фінансує ФСС.

 

 

 

Головний державний інспектор Управління

Держпраці у Полтавській області                                                 Л.Тіхонова                  

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора